SUPER ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΤΟΥ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ!

Έχοντας σε πολύ μεγάλη μέρα τον Ζαφειρόπουλο (φώτο) ο Θεμιστοκλής Αιγάλεω, νίκησε εντός έδρας, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, τον πρωτοπόρο Αργοναύτη Τριγλίας με 79-73 για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος του Β΄ ομίλου της Β΄ ΕΣΚΑ. Σε έναν αγώνα, που έπεφταν… κορμιά, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο α΄ ημίχρονο και προηγήθηκαν με 36-48. Η απάντηση του Θεμιστοκλή, που φέτος μας έχει συνηθίσει να κάνει… μεγάλα παιχνίδια όταν το απαιτούν οι περιστάσεις, ήρθε στην επανάληψη και με τον… αφηνιασμένο Ζαφειρόπουλο, που πέτυχε 36 πόντους, η αιγαλιώτικη ομάδα γύρισε το ματς και νίκησε τον πρωτοπόρο με 79-73.
Με αυτή τη νίκη του (η 3η σερί) ο Θεμιστοκλής Αιγάλεω έφτασε τους 17 βαθμούς (7 νίκες – 3 ήττες) και παρέμεινε στο γκρουπ των ομάδων που στοχεύουν στην άνοδο (κυρίως μέσο των μπαράζ), ενώ την επόμενη εβδομάδα ακολουθεί πολύ κρίσιμο εκτός έδρας ματς (11η αγωνιστική) με την ιδιαιτέρως ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα Αναγέννηση Πετρούπολης. Δεκάλεπτα: 16-22, 36-48, 58-57, 79-73.
ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ (Σφυρής, Παππάς): Σπυρλιδάκης 4, Ζαφειρόπουλος 36 (4), Γαλάνης, Λαρεντζάκης 5 (1), Κόκκαλης 2, Διαμαντής 2, Ζαλώνης 12, Γεωργακίου 6, Σκούταρης 10, Παπαπαναγιώτου, Ντόκας 2.