Ο ΤΕΛΙΚΟΣ ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΔΗΜ.

ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ

TOY 1

Ο Αθλητισμός είναι ανάγκη, είναι δικαίωμα!

Ολοκληρώθηκε, με τον τελικό της Κυριακής, το Τουρνουά Ποδοσφαίρου Δημοτικών Σχολείων που διοργάνωσε ο Δήμος Χαϊδαρίου.
Μέσα σε ολόκληρη τη χρονιά πάνω από 200 μικροί και πολλά υποσχόμενοι ποδοσφαιριστές πήραν μέρος με ομάδες από τα Δημοτικά σχολεία τους, στέλνοντας ηχηρό μήνυμα ότι υπάρχει ανάγκη για ανάπτυξη διοργανώσεων και δημιουργίας υποδομών που θα ωθεί τις νέες ηλικίες στον αθλητισμό. Από την κανονική διάρκεια του τουρνουά προκρίθηκαν στα playoffs οι ομάδες του 11ου, του 9ου, του 3ου και του 4ου Δημοτικού Σχολείου.
Στους ημιτελικούς έπαιξαν:

4ο Δημοτικό 6-0 9ο Δημοτικό

3ο Δημοτικό 5-6 11ο Δημοτικό

Στον μικρό τελικό, έπαιξε και νίκησε το 3ο Δημοτικό κερδίζοντας 4-1 το 4ο
Μεγάλος νικητής της διοργάνωσης ήταν το 11ο Δημοτικό αφού κέρδισε με 2-1 το 9ο σε έναν συναρπαστικό αγώνα. Την τελική φάση της διοργάνωσης παρακολούθησε ο αθλητικογράφος Μ. Λεάνης, όπου μαζί με το Δήμαρχο και τους Αντιδημάρχους απένειμαν στους νικητές τα μετάλλια και τα κύπελλα. Τέλος, σε όλα τα παιδιά δόθηκαν αναμνηστικά από το Δήμο μαζί με την υπόσχεση ότι το τουρνουά θα συνεχιστεί και τα επόμενα χρόνια, ως μια διοργάνωση που προάγει το λαϊκό αθλητισμό και τις αξίες του ευ αγωνίζεσθε.