ΟΤΑΝ Ο ΑΡΗΣ «ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕ»

ΣΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΠΡΙΝ 12 ΧΡΟΝΙΑ!

BASKCITARX

Πριν ακριβώς 12 χρόνια, στις 31 Ιανουαρίου 2009, το ανδρικό τμήμα μπάσκετ του Αιγάλεω, για την σεζόν 2008-2009 και το πρωτάθλημα της Α1, πετυχαίνει μια από τις πιο μεγάλες νίκες της ιστορίας του, καθώς για την 16η αγωνιστική, νικάει στο Σίτι τον μεγάλο Άρη Θεσσαλονίκης με 80-66.

Σήμερα, Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2021, σας παραθέτουμε φωτογραφίες και στοιχεία από εκείνο το παιχνίδι!

FOINMESKOR

Ο ΑΓΩΝΑΣ

bc1

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ της εποχής, στο Αιγάλεω, ο Άρης έπεσε θύμα έκπληξης. Βέβαια, η έκπληξη είναι κυρίως για όσους δεν είδαν το παιχνίδι. Διότι το Αιγάλεω ήταν ανώτερο, με σχέδιο σε άμυνα και επίθεση. Πάνω απ' όλα, οι γηπεδούχοι ζήτησαν με πάθος την επιτυχία και την κατέκτησαν απέναντι στον νωθρό Άρη.

Το Αιγάλεω έκανε στην αρχή ένα σερί 13-0 και πέρασε μπροστά με σκορ 19-9, ενώ ακόμη και όταν ανέκαμψε ο Άρης, κατάφερε με σοβαρή άμυνα να τον αναγκάσει να μείνει για εννιά (!) λεπτά χωρίς πόντο. Έτσι, ξέφυγε στο σκορ και το τελικό 80-66 ήρθε όχι μόνο δίκαια, αλλά και άνετα.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Άρης είχε το προβάδισμα στο σκορ (6-9), αλλά οι γηπεδούχοι, με ένα σερί 8-0, ισορρόπησαν τον αγώνα και πήραν μία διαφορά της τάξης των πέντε πόντων (14-9).

Μάλιστα, το Αιγάλεω έφτασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (19-9), αυξάνοντας παράλληλα το σερί του σε 13-0! Οι παίκτες του Αντρέα Ματσόν κατάφεραν να συμμαζέψουν την διαφορά και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο -6 (23-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Αιγάλεω συνέχισε την καλή του εμφάνιση και με ηγέτη στην επίθεση τον Τέιλορ, έφτασε να προηγείται ακόμα και με 12 πόντους (37-25). Ο Άρης, έχοντας σε καλή μέρα τον Σλοβάκο γκαρντ Αντον Γκάβελ, ο οποίος πέτυχε τρία τρίποντα, κατάφερε να μειώσει και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο, με την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (41-34).

Το τρίτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από τις σκληρές αμυντικές προσπάθειες των δύο ομάδων και τα πολλά φάουλ. Αυτό ωφέλησε την ομάδα του Ματσόν, η οποία έφτασε σε απόσταση αναπνοής το Αιγάλεω (50-49).

Το Αιγάλεω διατηρούσε το προβάδισμα (61-56), με τον Κίκι Κλαρκ να παλεύει μόνος του για λογαριασμό του Άρη, πετυχαίνοντας και τους 10 πόντους της ομάδας του στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άρης πέτυχε τον πρώτο του πόντο μετά από 9 λεπτά αγώνα (!), δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να αυξήσουν σταδιακά την διαφορά τους και με ένα επιμέρους σκορ 12-6 να φτάσουν την διαφορά στους 11 πόντους (73-62), τελειώνοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν εύκολα στο τέλος με 80-66 του Άρη, πετυχαίνοντας μία σημαντική νίκη. Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-34, 58-51, 80-66

Διαιτητές: Κουκουλεκίδης – Φούφης – Μητσόπουλος

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θωμάς Νίκου): Γκάμπρανς 7, Τέιλορ 23 (1), Κουπίδης, Σούλης 4, ΜακΓκραθ 15 (1), Μαγγουνής 9 (1), Αγγελόπουλος Ν. 5 (1), Χάρντιν 5, Καλλινικίδης 6, Γκρουνχάιντ 4, Γκιζόγιαννης 2, Αγγελόπουλος Δ.

ΑΡΗΣ (Αντρέα Ματσόν): Κλαρκ 17 (2), Μάρσαλ 13, Τσαλδάρης 9 (2), Μπετς, Νέλσον 11 (1), Σέκουλιτς 2, Αργυρόπουλος 3, Γκάβελ 11 (3), Αγαδάκος , Μπάρλος.

bc11

ΑΝΩΘΕΝ ΕΙΚΟΝΑ: Η τελική βαθμολογία της σεζόν, όπου το Σίτι, παρά την μεγάλη προσπάθεια, υποβιβάστηκε στην ισοβαθμία

bc8

ΑΝΩΘΕΝ ΕΙΚΟΝΑ: Η ΘΥΡΑ 12, δια του εκπροσώπου της, κ. Τάσου Δενδρινού, βράβευσε τον Κίκι Κλαρκ (παίκτη του Άρη), ως τον πρώτο Αμερικανό παίκτη που φόρεσε την φανέλα του Σίτι, αλλά και ως πρώτο σκόρερ (με την φανέλα του Αιγάλεω) την περίοδο 2006-2007 στο πρωτάθλημα της Α1.